بامبو, گل خوش شانس

بامبو, گل خوش شانس
محیط زیست | بامبو, گل خوش شانس این روزها گیاه بامبو یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. البته این نوع بامبویی که در خانه ها نگهداری می شود و معمولا پرپیچ و تاب است، نوع خاصی از بامبو است که به «لاکی بامبو» شهرت دارد اما با نام علمی «دراسینا» در جهان شناخته می شود.
 

مهمترین نکاتی که در مورد این نوع بامبو لازم است در نظر گرفته شود، نور کافی و آب تازه است و احتیاج به رسیدگی خاصی ندارد. البته بامبو برای رشد، خاک هم نمی خواهد. حتی می توان آن را در خاک های ژله ای نگهداری کرد اما برای رشد بهتر است از تقویت کننده های مایعی استفاده شود که به آب بامبو اضافه می کنند و گل فروشی ها آن را «غذای بامبو» می نامند.

بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچکترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم کم زرد می شوند و از بین می روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود.

می گویند که بامبو شانس می آورد، اما باید تعداد آن فرد باشد! برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می کنید سه، پنج و... به هر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می آورد. شاید همین خرافه که در ایران نسبت به بعضی کشورهای آسیای شرقی سابقه کوتاهتری دارد یکی از عوامل رونق بازار فروش این نوع گیاه خاص باشد. البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورها ریشه های کهنی دارد!

اگرچه شانس آور بودن بامبو برای نگهدارندگان آن یک خرافه به نظر می رسد، اما از شواهد امر پیداست که خود بامبو واقعا گیاه خوش شانسی است!

اگر بامبو را در دمای 15 تا 40 درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگهدارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده خواهید بود.

در بسیاری از کشور ها به ویژه کشورهای آسیای شرقی به بامبو اهمیت فوق العاده ای می دهند. فستیوال فرهنگی بامبو در چین یکی از آنهاست. این فستیوال سه روزه بخش های مختلفی دارد. بامبو یکی ازقدیمی ترین گیاهان چین و با اهمیت ترین درخت این کشور است که می توان آن را در اکثرخانه های این کشور مشاهده کرد.

جنگل بامبو در شهر کیوتو ژاپن یکی از زیباترین مناطق جهان است. به خصوص اینکه جنگل های بامبو به ندرت در مناطق دیگر جهان یافت می شود.

میان رویش گیاه بامبو در منطقه کیوتو به حدی است که در این منطقه جنگلی انبوه را به وجود آورده است. شرایط مناسب و آب و هوایی موجب شده تا گیاه بامبو در این منطقه به خوبی رشد کند و تبدیل به درخت هایی به طول 10 متر شود.

جالب این است که تنها یک سال کافی است تا با کاشت گیاه بامبو در این منطقه این گیاه تبدیل به درختی 10 متری شود و پس از یک سال و توقف رشد طولی آن رشد عرضی خود را آغاز کند.چشمک

جنگل بامبو در ژاپن

/ 0 نظر / 37 بازدید