چگونه آکواریومتان را تمیز نگه دارید؟

چگونه آکواریومتان را تمیز نگه دارید؟
اطلاعات عمومی | چگونه آکواریومتان را تمیز نگه دارید؟ مشکلاتی از قبیل کدر شدن و تغییر رنگ دادن صخره ها و ضعیف شدن فیلتر را می توانید با مراقبت صحیح از آکواریوم به راحتی حل کنید.
 

مشکلات متداول در آکواریوم های خانگی:

1- آب کدر (کثیف)

آسانترین روش برای حل این مشکل، نصب فیلتر برقی و استفاده از آن است. نصب این فیلتر بسیار آسان است و آکواریوم را به طور خودکار تمیز می کند با این وجود باید فیلتر را هر چند وقت یک بار تمیز کنید. ابر فیلتر باید 3 الی 4 هفته یکبار تمیز شود.

جهت از بین بردن رنگ و بو و ناخالصی آب می توانید از ذغال کربن فعال شده استفاده نمایید.

یکی از راههای مناسب، تعویض قسمتی از آب با سیفون می باشد:

 • ابتدا سر شلنگ سیفون را در آکواریوم قرارمی دهیم.
 • به آرامی سر لوله شلنگ را می مکیم و آب و لجنی را که وارد آن شده، داخل یک سطل تخلیه می کنیم.
 • اگر سیفون، پمپ داشته باشد می توانیم آن را فعال کنیم.
 • سر شلنگ سیفون را می توان با دست در فاصله 2 سانتی متری از روی شن های آکواریم قرار داد، تا آنها نیز تمیز شوند.
 • اگر خرده شن در سیفون گیر کند باید آن را از آکواریوم بیرون بیاوریم و شن را خارج کنیم. آب را تا اندازه 5 سانت از سطح آب تخلیه کنید و مجددا آب تمیز وارد آکواریم نمایید.

همچنین می توان از فیلتر به عنوان یک منبع اکسیژن، جهت ایجاد جریان در آب استفاده کرد زیرا فشار وارد شده به آب درون فیلتر باعث ایجاد جریان مناسب آب در آکواریوم می شود و به تمیزی آب نیز کمک می کند.


2- رشد جلبک

روش های آسانی برای جلوگیری از رشد جلبک ها وجود دارد:

 • ماهی های جلبک خوار، نظیر کت فیش ها، یا لجن خوارها (Plecostomus) برای آکواریوم خود خریداری کنید. این ماهی ها ظاهر زیبایی ندارند، ولی در کاهش رشد جلبک نقش بسزایی ایفا می کنند و آکواریوم را تمیز نگه می دارند. در مواردی که آکواریوم خود را نزدیک نور آفتاب قرار می دهید، رشد جلبک ها زیاد می شود اما با وجود ماهی های لجن خوار در آکواریوم، مشکلی برای آکواریومتان پیش نخواهد آمد ولی در غیر این صورت، خودتان باید هر چند وقت یک بار، آکواریوم راتمیز کنید.
 • همچنین توصیه می شود آکواریومتان را در مکان آفتاب گیر قرار دهید تا به ماهیان، کمی آفتاب برسد. اگرچه هنگامی که آکواریوم در معرض نور خورشید قرار گیرد جلبکها رشد می کنند ولی اگر ماهی لجن خوار (Plecostomus) داشته باشید آکواریومتان را تمیز نگه می دارند چون مقدار غذای مورد نیازشان را آنجا می یابند.
 • برای پاک کردن جلبک ها از شیشه آکواریوم، به یک کاردک مخصوص، نیاز دارید که در فروشگاه های لوازم آکواریوم براحتی یافت می شود. انواع مختلف کاردک در بازار موجوداست. برای مثال، کاردک آهنربایی باعث می شود که دست شما خیس نشود.
 • اسفنجهای پاک کننده (به جایکاردک) نیز موجودند که جهت استفاده از آنها باید دست را داخل آکواریوم ببرید.
 • هم چنین می توانید از داروهای ضد جلبک جهت از بین بردن جلبک ها نیز استفاده کنید.


3- کدری آب

عوامل متعددی باعث کدر شدن آب می شوند: یکی از عوامل، تغذیه بیش از حد ماهی ها است. باید به ماهی ها فقط روزی 3 الی 4 بار غذا دهید و در هر نوبت، میزان غذا باید به اندازه ای باشد که در طی 3 الی 5 دقیقه، همه آن خورده شود. در غیر این صورت، باقی مانده غذا به سرعت در کف آکواریوم جمع می شود و منجر به آلوده شدن آب آکواریومتان می گردد.


4- بوی بد آکواریوم

بوی بد در آکواریوم، یا به دلیل گاز آمونیاک است و یا به خاطر مدفوع ماهی ها (زیرا محل زندگی و مدفوع ماهی ها یکجا می باشد). برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع، از فیلتر برقی استفاده گردد. ذغال کربن فعال شده بوی بد را جذب می کند و در نتیجه آکواریوم دیگر بوی بد نخواهد داشت.

 

با انجام توصیه های ذکرشده در بالا، در تمیز نگه داشتن آکواریومتان و سالم نگه داشتن ماهی ها، موفق خواهید بود.


نکات مهم برای تمیز کردن آکواریوم :

  • نباید از صابون یا هر مواد شوینده دیگری استفاده کنید، زیرا اثرات این مواد حتی پس از شستن آنها با آب گرم باقی خواهد ماند.
  • برای تمیز کردن آکواریوم از محلول آب گرم و نمک استفاده کنید، پس از شستشوی آکواریوم مطمئن شوید که نمک اضافی روی شیشه آن باقی نمانده باشد.
  • هر ماه حدود 20% از آب را تعویض کنید.چشمک
/ 0 نظر / 15 بازدید