بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین
رکورد دار ها | بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین تا به حال با خودتان تصور کرده اید که در شعاع تخریب یک بمب اتمی قرار بگیرید؟ بعید است، هیچ کس دوست ندارد که تمام بدنش، یعنی تا آخرین ذرات استخوان هایش، خاکستر شود. با این حال، متأسفانه بشر در طول زمان و به خاطر رقابت تسلیحاتی، مدام بمب های قوی تری را تولید کرده و می کند.
 

در جریان این مسابقه بی پایان، لااقل دانشمندان دریافته اند که از بند رها کردن غول انرژی نهفته در اتمها، چه معنایی می تواند داشته باشد. یکی از پدران بمب اتم و انرژی هستهای، یعنی آلبرت اینشتین در همان زمان ها نگرانی خود از سبز شدن این قارچهای مخوف در دنیا را، در نامه ای به پرزیدنت روزولت اعلام کرد. بیایید نگاهی داشته باشیم به 10 مورد از قویترین بمبهای اتمی، هسته ای و هیدروژنی که تا کنون بر روی زمین منفجر شده اند زیرا یکی از احتمالات در باره چگونگی وقوع آپوکالیپس، جنگ هسته ای است.

10. Little Boy

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

حتماً درباره "پسر کوچک" اطلاعاتی دارید. بمبی که ایالات متحده بر روی هیروشیما انداخت تا جنگ جهانی را خاتمه دهد. اولین بمب اتمی تاریخ که بر روی یک جامعه انسانی بزرگ رها شد و اسم رمز آن نیز "Little Boy" بود. این بمب در عین حال، دومین انفجار هسته ای مصنوعی در تاریخ بشر نیز هست. انفجار آن در چند ثانیه، بیش از 100 هزار نفر قربانی گرفت. قدرت انفجار این بمب 16 کیلو تن بود که در ادامه مطلب، خواهید فهمید در مقایسه با بمب های هسته ای بعدی، چقدر ضعیف به شمار می رود.

9. Fat Man

"مرد چاق" نام رمز دیگر بمب اتمی بود که امریکا بر سر شهروندان ژاپن انداخت. یکی از ویرانگرترین بمبهای استفاده شده در طول تاریخ. با انفجارش در ارتفاع پایین شهر ناگازاکی، بیش از 50 هزار نفر در آنی، از صحنه هستی محو شدند و 30 هزار نفر دیگر نیز زخمی و مجروح گردیدند. البته گفته می شود که آمار کشتهها و زخمیها بسیار بیشتر بوده، ولی امریکایی ها هرگز این را نپذیرفتند. قدرت انفجار این بمب 21 کیلو تن بود، یعنی معادل انفجار همزمان 75 میلیون میله دینامیت.

8. Ivy Mike

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

انفجارهای هسته ای را بیشتر با قارچ های عظیمی ناشی از آنها می شناسیم. این نیز قارچ شکل گرفته پس از آزمایش هسته ای Ivy Mike است. فرآیند انفجار بمب های هسته ای دو نوع دارد: شکافت هسته ای، و گداخت هسته ای. این بمب از نوع دوم بود و قدرت انفجار آن بین 10.5 تا 12 مگا تن تخمین زده شده. این آزمایش در منطقه ای به نام Enewetak در میان جزایر واقع در اقیانوس آرام صورت گرفت. یک انفجار جوی که باز هم امریکا آن را انجام داد.

7. Hurricane

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

با اولین بمب اتمی آزمایش شده توسط بریتانیا آشنا شوید. انفجار آن به سال 1952 با استفاده از پلوتونیوم در جزایر Montebello در غرب استرالیا صورت گرفت. این بمب، از نظر تکنولوژی شبیه مرد چاق بود.

6. Mark-21

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

این بمب در سال 1955 توسط امریکا ساخته شده و یکی از قویترین بمبهای گرانشی به شمار می رود که در سال 1954 در قالب "عملیات قلعه" منفجر شد. 4.5 متر طول و 6800 کیلو گرم وزن داشت و قدرت انفجار آن معادل 4 مگا تن بود. البته این، فقط یکی از بمب های بسیار خطرناکی بود که در آن دوره ساخته شدند.

5. Mark-36

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

در اینجا قویترین و سنگین ترین بمب هسته ای در زمان خودش را داریم که طراحی آن بر اساس واکنشهای زنجیره ای و سیستم ثانوی گداخت هسته ای صورت گرفته بود. قدرت انفجار این بمب معادل 10 مگا تن و وزن آن حدود 8000 کیلوگرم بود. سازندگان این نسل از بمبهای اتمی، تمام تجربه های سری Mark-21 را در طراحی آن به کار گرفتند تا تبدیل به یکی از مخوفترین ها شود.

4. Castle Bravo

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

آنجه این بمب را از سایرین متمایز می کند این است که اولین بمب هیدروژنی تاریخ است که آزمایش شد. سال انفجار، 1954 و محل آن جزایر مارشال بود. قدرت انفجار این بمب، معادل 15 مگا تن بود که تا زمان خودش سابقه نداشت و البته که سازنده آن، ایالات متحده بود. 4.5 متر طول و 10700 کیلو گرم وزن داشت و انفجارش منجر به پدید آمدن آلودگی های رادیو اکتیو شدید شد.

3. B-53

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

اینجا یکی از قویترین بمبهای بشکه ای دنیا را داریم که در زمان جنگ سرد طراحی شده و حدود 340 عدد از آن هم به تولید رسیده بود که تا سال 1997 همچنان در خدمت ارتش بودند. این طراحی بعدها با تغییراتی، بدل شد به یکی از قویترین بمب های زمانه اما قدرت این نمونه، با وزن 4010 کیلو گرم و طول 3.8 متر، 9 مگا تن بود.

2. B-41

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

این بمب هسته ای در اوایل دهه 1960 تست شد و بسیار قدرتمندتر از اسلاف خودش بود. یک بمب 25 مگا تنی که برای دوران جنگ سرد آماده شده بود و با وزنی در حدود 4850 کیلوگرم، 3.8 متر طول داشت. 500 عدد از این بمب به تولید رسید که تا سال 1976 در خدمت ارتش امریکا بودند.

1. Tsar Bomba

بزرگترین انفجارهای هسته ای بشر بر روی زمین

ما خیلی خوشبخت هستیم که فقط یک نمونه از این بمب ساخته و آزمایش شده. "بمب تزار" که قویترین بمب اتمی منفجر شده در تاریخ بشر است، لقب شاه بمبها را دارد و اگر فکر می کنید که امریکایی ها آن را ساخته و آزمایش کرده اند، باید به اطلاع تان برسانیم که همسایه شمالی خودمان، یعنی روسیه (شوروی سابق) آن را در سال 1961 منفجر کرد. این بمب که 100 مگا تن قدرت انفجارش بود، در آن آزمایش با قدرت 50 مگا تن منفجر شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، ایده پشت این پروژه این بود که یک انفجار سالم به لحاظ تولید آلودگی رادیو اکتیو انجام شود و آن طور که مشخص شد، این کار با موفقیت انجام گرفت و این بمب یکی از پاکترین نمونه های آزمایش شده -به لحاظ آلودگی های رادیو اکتیو- است.

/ 0 نظر / 47 بازدید