نکات جالب و مهم تاثیر نوشیدن قهوه بر بدن

نکات جالب و مهم تاثیر نوشیدن قهوه بر بدن
بهداشت و تغذیه | نکات جالب و مهم تاثیر نوشیدن قهوه بر بدن همه چیزهایی که خوردن آن لذت بخش است، عوارض منفی برای بدنمان دارد. الکل، شکلات و غذاهای فست فود همه نمونه های خوبی از چیزهای لذت بخشی هستند که عوارض منفی برای سلامتی مان در طولانی مدت دارند.
 

اما قهوه چطور با این مواد غذایی و نوشیدنیها رقابت می کند؟

نوشیدن قهوه راهی عالی برای حفظ هوشیاری، چه جسمی و چه ذهنی، به شمار می رود. به بیدار شدن شما در صبح کمک کرده، بازده کاری تان را بالا برده و به از بین بردن استرس محل کار کمک می کند. برخی از ما در روز تا 5 لیوان قهوه به شکل های مختلف می نوشیم، از قهوه تلخ گرفته تا موکا یا حتی قهوه یخی. مهم نیست که قهوه تان را به چه شکلی دوست داشته باشید، باید از تأثیر نوشیدن قهوه بر بدنتان آگاه شوید.

  • با نقاط منفی قهوه شروع می کنیم

یکی از شایعاتی که درمورد قهوه و مضرات آن وجود دارد، تاثیری است که بر بالا بردن فشار خون دارد. بااینکه یک افزایش جزئی در فشار خون ایجاد می کند، فقط برای آنها که به طور طبیعی فشارخون بالا دارند و زنان باردار می تواند مشکل ساز باشد. تحقیقات نشان می دهد که محدود کردن مصرف قهوه به 2 فنجان در روز می تواند ضرر آن بر سلامت کودک را کاهش دهد.

در مورد قهوه نیز مثل سایر چیزها، زیاد آن خوب نیست. اگر مقدار زیادی قهوه مصرف کنید (بیش از 5 فنجان در روز)، احتمال باریک شدن مغز استخوان را بالا می برید. این آسیب پذیری شما در برابر شکستگی را مخصوصاً در سنین بالاتر، بالا می برد، به همین علت بهتر است که مصرف قهوه را یک حد مناسب نگه دارید.

عارضه جانبی دیگری که ممکن است با نوشیدن قهوه ایجاد شود این است که نتوانید بخوابید. خیلی وقتها بخاطر این است که قهوه (یا هر چیز دیگری که در آن کافئین دارد) را نزدیک به زمان خوابتان نوشیده باشید. برای از میان برداشتن این تاثیر، بهتر است مصرف هر چیزی که حاوی کافئین است را از ساعت 2 بعدازظهر به بعد قطع کنید اما یادتان باشد که تاثیر آن بر افراد مختلف، متفاوت است.

  • اما آیا قهوه تاثیرات مثبتی هم بر بدنتان دارد؟

نوشیدن منظم و دائم قهوه، فوایدی به همراه دارد که شاید از شنیدن آن تعجب کنید:

- قهوه می تواند خطر بیماری کشنده کبدی را تا 40 درصد کاهش دهد و بیشترین تاثیر را بر افرادی دارد که کبدشان مشکل دار شده است.

- احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 با مصرف دائم قهوه کاهش می یابد.

- سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در سراسر جهان است و با اینکه نتایج تحقیقات متفاوت هستند، اما وجه اشتراکی دارند که بر کاهش احتمال ابتلا به این سرطان تا 50-20 درصد با نوشیدن قهوه اشاره دارد.

- براساس مطالعات انجام گرفته، کسانیکه به طور منظم قهوه می نوشند، تا 60 درصد در میانسالی کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

جای هیچ شکی نیست که این نتایج برایتان تعجب آور بوده است. پس اگر نگران نوشیدن قهوه بوده اید، این حقایق را درمورد این نوشیدنی عالی به خاطر آورید.

  • چطور می توانید بهترین استفاده را از قهوه ببرید

آخر اینکه، چند نکته ساده هست که موقع نوشیدن قهوه باید به خاطر بسپارید. بهتر است یک دستگاه قهوه جوش خریداری کنید زیرا قهوه های آماده شدیداً فراوری شده هستند و فواید آن را کاهش می دهد. می توانید در روز 4-2 فنجان قهوه میل کنید ، مگراینکه از فشارخون بالا رنج ببرید یا باردار باشید که در این شرایط می توانید از پزشکتان میزان قهوه ای که می توانید در روز مصرف کنید را سوال کنید.

قهوه تاثیر مثبتی بر سلامت شما دارد و باید از آن لذت ببرید. هر فنجان از آن می تواند همان تاثیری که در صبح یا در یک روز به طور متوسط بر بدنتان دارد را در درازمدت به آن برساند.

/ 0 نظر / 11 بازدید