حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا
آئین و سنن | حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا گفته شده که مایاها تمدنی نیمه آمریکایی هستند که تنها با خط کاملا پیشرفته پیش از کلمبیایی شناخته می شدند. مایاها در زمینه هنر، معماری و تجهیزات نجومی و ریاضیات نیز شهرت داشتند.
 

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

تصورات اشتباه خیلی زیادی در مورد تمدن مایا وجود دارد و این فهرست مطمئنا خط بطلانی بر حداقل یک یا دو مورد از این اشتباهات خواهد کشید. علاوه بر این، در این متن حقایقی شایان توجه درباره ی این تمدن اسرار آمیز بیان می شود.

راز باستانی

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

هیچ کس واقعا نمی داند که چه چیزی باعث نابودی تمدن مایا شد.

به خاطر دلایلی که هنوز هم مورد بحث اند، مناطق اصلی زندگی مایا که در سطحی پایینتر از زمین اصلی قرار داشت، به مرور و در طول قرون هشتم و نهم، شیب بیشتری پیدا کرد و پس از آن کم کم رو به نابودی رفت. این ادعا با نوشته های تاریخی و سازه های معماری در مقیاس بزرگ پیوند دارد.

تئوریهای غیراکولوژیک در مورد نابودی مایا، به چندین زیر گروه در یک رده، مثل زیاد شدن جمعیت، تاراج خارجیها، شورش و طغیانهای محلی و فروپاشی مسیرهای تجاری دسته بندی می شوند. فرضیه های اکولوژی در این مورد، نیز شامل حوادث طبیعی، بیماریهای واگیردار و تغییرات آب و هوایی می شوند. دلایل و شواهدی دال بر افزایش جمعیت اضافه بر ظرفیت محیط نیز وجود داشته که موجب فرسودگی پتانسیل های زراعتی و شکار بیش از اندازه حیوانات شده و همین عامل نابودی تمدن مایا را تضمین می کرده است. برخی از محققین به تازگی استدلال کردند که خشکسالی 200 ساله شدید و سختی، منجر به سقوط و فروپاشی تمدن مایا شده است.

زندگی ادامه دارد…

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

تقویم مایایی پایان جهان را پیشگویی نمی کند.

اول از همه اینها باید بگوییم که مایاها فقط یک تقویم ندارند بلکه آنها تقویم هایی دارند که با هم ارتباط دارند. در افسانه هایی گفته شده که در تقویم long count زمان به پایان رسیدن جهان مشخص شده است.

طبق افسانه های مایا، ما در جهان چهارم یا جهان «آفرینش» که در افسانه ها از آن صحبت شده، زندگی می کنیم. در تقویم long count آخرین خلقت یا آفرینش در 12.19.19.17.19 به پایان می رسد. که این سلسله مراتب دوباره در 20 دسامبر 2012 اتفاق می افتد. طبق این گفته ی مایاها، هم اکنون زمان جشن بزرگ به خاطر رسیدن به انتهای چرخه آفرینش فرا رسیده است. این سخن به معنی رسیدن به پایان جهان نیست، بلکه منظور از این جمله شروع یک عصر جدید است.

درحقیقت مایاها ارجاعهای زیادی به تاریخهایی دارند که بعدها در سال 2012 رخ می دهد. در حقیقت نظریه پایان یافتن جهان در سال 2012 (با توجه به افسانه مایایی) را اولین بار خوزه آرگیولس در سال 1987 در کتابش به نام The Mayan Factor: Path Beyond Technology مطرح کرد.

آخرین قلمرو حکومتی مایا

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

آخرین حکومت تمدن مایا تا سال 1697 وجود داشت.

شهر جزیره ای تایاسال مکان آخرین پادشاهی مستقل تمدن مایا محسوب می شد و برخی از کشیشان اسپانیایی تا سال 1969 با مسالمت و آرامش آخرین پادشاه ایتزا یعنی کانک (Canek) را ملاقات و موعظه می کردند. پادشاهی ایتزا بالاخره در 13 مارچ 1697 تسلیم اسپانیایی ها شد. حالا مصنوعات و بناهای باستانی در چیچن ایتزا که همه ما می شناسیم، در این آخرین منطقه خودمختار واقع شده است. جالب اینکه بیشتر زمینهایی که این مکانهای باستانی در آنجا واقع شده، جزو زمینهای خصوصی یک خانواده محسوب می شود، درحالیکه دولت آنها را متعلق به خود و درحقیقت خود را اداره کننده این مکانها می داند.

سونا

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

مایاها از سونا استفاده می کردند!

حمام های آرامش بخش یا zumpul-ché جایی بود که مردم مایایی زمان باستان خودشان را در آنجا تطهیر و شستشو می کردند. این حمام ها خیلی شبیه سونای امروزی بوده، دیوارهای سنگی و سرپوشیده داشت، همراه با یک دریچه یا سوراخ کوچک در قسمت سقف. آبی که از صخره های سنگین وارد اتاق می شد تولید بخار کرده و این روند شرایطی فراهم می کرد که تمام ناپاکیها و کثیفیها نابود شود. پادشاهان مایا عادت داشتند بعد از ملاقاتهایشان حمام سونا بگیرند تا احساس سرزندگی و همچنین پاکی داشته باشند.

Ball Courts

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

مایاها ball court را به عنوان محلی برای بازی کردن می ساختند.

بازیهای توپی Mesoamerica ورزشی با انجمنهای آیینی بود که مردم پیش-کلمبیایی بالغ بر 3000 سال از این ورزش استقبال می کردند. در طول دوره ای هزار ساله انواع مختلفی از این بازی در سرزمینهای مختلف وجود داشته و هنوز یک نمونه مدرن از این بازی به نام ulama در معدودی از مکانها و بین افراد بومی طرفدار دارد. Ball courtsمکانهایی عمومی بودند که برای رویدادهای مهم فرهنگی و فعالیتهای آیینی مثل جشنواره ها و اجراهای موسیقی مورد استفاده قرار می گرفتند. این مکان از سراشیبی های پله دار تشکیل می شد که به صحن مراسم یا پرستشگاه های کوچک منتهی می شد، ball court ها شبیه حرف “I” بودند و تقریبا در تمام شهرهای کوچک مایا یافت می شدند.

قربانیان

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

قربانی کردن انسان برای اهداف مذهبی و یا پزشکی یکی از موضوعاتی است که اکثر مردم در مورد مایاها می دانند- اما آنچه اغلب مردم نمی دانند این است که آنها هنوز هم قربانی می کنند. اما هیجان زده نشوید! حالا خون مرغ جای خون انسان را گرفته است. امروز هنوز هم اقوام مایا سنتهای آیینی اجدادشان را حفظ کرده اند. آیین نماز و دعا، هدایا، قربانی های خونی (که حالا مرغها جای انسان را گرفته اند)، رقصها، مهمانی ها، و نوشیدنی های آیینی هنوز هم از رسومات دینی و سنتی آنها محسوب می شود.

دکترهای عالی

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

مایاها روشهای درمانی بسیار خوب و جالبی دارند.

سلامت و علم پزشکی در میان مایاهای باستان ترکیب پیچیده ای از ذهن، بدن، مذهب، مراسم آیینی و دانش محسوب می شد. مهم تر از همه اینها کسانی برای وظایف پزشکی انتخاب می شدند که آموزشهای عالی و درستی دیده بودند. این مردان شامان نامیده می شدند و به عنوان واسطه ای بین دنیای فیزیکی و دنیای معنوی عمل می کردند. آنها برای رسیدن به هدفشان یعنی شفا بخشیدن بیماران، و پیش بینی و کنترل کردن حوادث فوق طبیعی، تمرین جادوگری هم می کردند.

از زمانیکه دانش پزشکی شدیدا با جادوگری و مذهب غرابت پیدا کرد، برای شامانها هم بسیار ضروری و واجب بود که مهارتهای پزشکی و دانش خود را توسعه بخشند. معروف بود که مایاها زخمها را با موی انسان بخیه می زدند، شکستگی استخوان را درمان می کردند و حتی در زمینه جراحی دندان هم مهارت داشتند؛ از سولفید آهن برای پر کردن دندان استفاده می کردند و ابزارهای جراحی می ساختند.

دوران کودکی مایاها

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

مایاها به زیبایی و تربیت بچه هایشان اهمیت می دادند.

مایاها همواره آرزو داشتند بچه هایشان تواناهایی جسمی غیرطبیعی داشته باشند. برای مثال در سنین خردسالی تخته هایی را روی پیشانی بچه ها محکم فشار می دادند تا پیشانی پهنی داشته باشند. یکی دیگر از معیارهای زیبایی برای بچه های مایا چپ بودن چشمها محسوب می شد!

بنابراین پدر و مادرها برای رسیدن به این هدف اشیائی را جلوی چشمهای نوزاد تازه به دنیا آمده آویزان کرده و آن را تکان می دادند تا بر اثر مداوت و تکرار این عمل چشمهای بچه دیگر برای همیشه چپ بشود!

حقیقت جذاب دیگر در مورد کودکان مایا این است که بیشتر آنها را بر اساس روزی که در آن به دنیا می آمدند نام گذاری می کردند. هر روز سال برای بچه های پسر و دختر و والدین اسم خاصی داشت و از آن ها انتظار می رفت که این سنت را انجام دهند.

فرهنگی که ادامه دارد…

حقایقی شگفت انگیز درباره تمدن اسرارآمیز مایا

هنور افراد زیادی از تمدن مایا در مناطق خاص خودشان زندگی می کنند.

درحقیقت بالغ بر 7 میلیون مایایی در مناطق خاصی زندگی می کنند، تعداد زیادی از آنها نیز طوری زندگی می کنند تا بتوانند آنچه از میراث فرهنگی برایشان باقیمانده را حفظ کنند. بعضی از آنها به طور کامل با فرهنگ مدرن منطقه ای که در آن زندگی می کنند خودشان را وفق داده اند، در حالیکه دیگران زندگی ویژه سنتی و باستانی خود را ادامه می دهند و اغلب اوقات به یکی از زبانهای مایایی به عنوان زبان اول صحبت می کنند.

بیشترین جمعیت از افراد مایا در ایالتها و شهرهای مکزیک مثل Yucatán، Campeche، Quintana Roo، Tabascoو Chiapas، و در بعضی کشورهای آمریکای مرکزی مثل Belize، گوآتمالا و قسمتهای غربی هوندوراس و الساوادور پراکنده اند. و جالب است بدانید امکان دارد بعضی از کلمات مثل shark به معنی کوسه و cocoa به معنی کاکائو از زبان مالایی گرفته شده باشند.

حالا برایتان یک جمله مایایی را می نویسیم تا اگر با یک مالایی برخورد کردید حداقل بتوانید یک جمله صحبت کنید!

در زبان Yucatec مایایی جمله Jach Dyos b’o’otik -برای تشکر کردن به کار می رود و معنی آن می شود “ازت متشکرم”.

/ 0 نظر / 73 بازدید